DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 18.05.2008 17:42:14 

42nd Royal Marines Commando

Articles

                        Articles

RECENZE: L85A2 GG Armament

Zbraně britské armády

British Royal Marines a jejich výcvik

Co airsoft dal a vzal

                                                                                              

         

Recenze: Enfield L85A2 GG Armament

Tuto zbraň jsem si koupil po dlouhém vybírání a zvažování. Musím říct, že jsem si ji z velké části vybral kvůli jednotce, kterou náš tým napodobuje. Také se mi líbil systém blow back, který většina jiných zbraní nemá. K tomu ale později. Začneme od začátku, tudíž k povrchovému zpracování.

Jde o celokovovou zbraň, v ČR nepříliš známé značky GG Armament. Musím říct, že se jim tento kousek povedl.

Zbraň působí na první pohled velice reálně, celokovové zpracování je naprosto perfektní. tlumič záblesku a vnější hlaveň je z oceli, kompenzátor v lesklé a hlaveň v matné barvě. Mířidla jsou taktéž z oceli, neobsahují odlitky jako např. mířidla u zbraní Colt od Tokyo Marui. Předpažbí je pevně připevněné, nic se neklepe. Systém rozborky předpažbí je bohužel poměrně nepraktický, musíte mít po ruce šroubovák, kdykoli se chcete dostat do předpažbí, kde je vložená baterie. Další nevýhodou je úpon popruhu, který funguje zároveň jako matka pro šroub držící předpažbí pohromadě. Odšroubujete li šroub, na druhé straně vám úpon vypadne. (v trávě se pak velice špatně hledá, je dobré mít popruh). Po rozdělání předpažbí vidíme, že je vystužené žebry a plechovými výztuhami. V návodu, i prodejcem www.wgcshop.com doporučovaná tvarovaná baterie se do zbraně ale nevejde, je potřeba použít klasický mintype. Zavírání předpažbí je pro začátek pořádný oříšek, po chvíli tréninku to ovšem jde. Co se týče těla zbraně, je vyrobené z plechových výlisků a je svařené z několika částí. To dodává zbrani na reálnosti. Ražení originálního sériového čísla a označení typu je v porovnání se zbraněmi colt strohé, stejně jako u ostré verze. Transportní rukojeť se připevňuje 3 šrouby na montážní lištu (ne RIS), na kterou je posléze možno připevnit zaměřovač SUSAT. Z vlastní zkušenosti doporučuji nedotahovat vrchní šroub, zajišťující transportní rukojeť proti posunu zepředu dozadu, mě se při povolování odlomila hlavička. Plastová lícnice je velice praktická, hlavně když je zima a kovové tělo studí na tvář. Na pažbě najdeme gumovou opěrku, která zamezí sklouzávání pažby z ramene. Zbraň je velice bitelná a nemá žádná slabá místa, kde by se mohla zlomit jako např. M16 a M4 s plastovými těly. Se svými téměř 4 kilogramy působí opravdu velice reálně.  

Od majitelů zbraně L85A1 od stejné firmy jsem se dozvěděl, že je vhodné odpojit systém blow back. (na který sem se tak těšil:-(....) Podle jejich slov se ulomí po vystřelení pár málo ran, což mi v obchodě potvrdili. Po odpojení Blowbacku bylo v mechaboxu vše v pořádku, a vše sedělo jak má. Systém hop up se ladí podobně jako u zbraní Colt, a to ozubeným kolečkem pod závěrem. Narozdíl od Coltů si ale nemusíte okýnko držet, nýbrž ho lze pohodlně zajistit páčkou na těle zbraně. Hop up drží svou polohu a nepovoluje se. Díky uspořádání Bull Pup se zásobníkem, který je kompatibilní se zásobníky pro Colt a má kapacitu 450 ran, umístěným vzadu v pažbě,   disponuje L85 jen o málo kratší hlavní než M16, přičemž je o poznání kratší. Zbraň mě překvapila svou přesností a dostřelem. Odhadem je schopná dostřelit 55-60 metrů. Rozptyl je opravdu pozoruhodně malý i při střelbě na delší vzdálenost. Úsťovou rychlostí 115m/s, což odpovídá pružině M120 mě velice překvapila, když jsem z 15 metrů prostřílel plastový kryt pouliční lampy. Velikou chybou je zakousávání na režim semi, kdy se při nedostatečně razantním zmáčknutí spouště zasekne mechabox, vyřeší se to až přepnutím režimu a vystřelení rány na režim auto, je to způsobeno špatnou polohou přerušovače, který přeruší obvod dřív, než zbraň vystřelí.

 

Celkově jsem s touto zbraní spokojen, a nehodlám ji měnit. S případnými dotazy se na mě obraťte po icq.

+zpracování

+++střelba

++bitelnost, žádné vyklající se části

- - nekompatibilita s doporučeným akumulátorem

- - - semi střelba

- -  Blow Back                                                                                                              

                             fotografie: Pte. Williamson, Blackhunter                                   Cpl. Jim Heritage

          

Zbraně britské armády
Odstřelovačská puška L96A1
L96A1PM (precision magazine = přesná puška se zásobníkem) byla zavedena do výzbroje v roce 1986 náhradou za L42A1, která sloužila už v 2. světové válce. Puška je opakovací (bolt action) s odsuvným válcovým závěrem. Tělo zbraně tvoří dva plastové výlisky spojené šrouby. Délku pažby lze upravit podle střelce pomocí doplňkových vložek. Hlaveň je uložena pružně (volně) což snižuje negativní vlivy ostatních součástí zbraně na její přesnost. Spoušťouvý mechanismus lze vyjmout a seřídit bez nutnosti rozebrání celé zbraně. Na předpažbí je upevněna dvojnožka a pod pažbou je možnost bodce, který umožňuje trvalé zamíření do cílového prostoru bez únavy střelce. Puška je osazena zaměřovacím dalekohledem Schmidt&Bender s 6násobným zvětšením, v protiteroristické verzi s proměnným 2,5-10násobným zvětšením. Jako záloha jsou určena mechanická mířidla stavitelná do 700 m. L96A1 garantuje zásah cíle o velikosti lidské postavy na 600 m, a se slušnými výsledky lze střílet ještě na vzdálenost 1000 m. Mimo zmíněné protiteroristické verze, existuje ještě varianta se sklopnou pažbou a model s celohlavňovým tlumičem označený písmenem S (silenced = tichý). Zbraň je v ráži 7,62*51mm NATO a používá terčovou munici. Existují i verze SUPER MAGNUM které se odlišují použitím výkonějších ráží, např.: .300 Winchester Magnum nebo 7 mm Remington Magnum. Nejnovější verzí je model AW (arctic warfare), který je určen pro švédskou armádu do extrémních klimatických podmínek.

ráže

7,62 mm

délka

1124 mm

délka hlavně

655 mm

hmotnost

6,5 kg

kapacita zásobníku

10 nábojů

účinný dostřel

1000 m

 
L85A1IW (individual weapon=zbraň jednotlivce) známá také jako SA80 
L85A1 je konstrukce "bull pup", kdy je pažbička se spoušťovým ústrojím umístěna před zásobník. Tím se vyplnil prázdný prostor v pažbě závěrovým mechanismem a opěrka ramene tak bezprostředně navazuje na zadní část pouzdra závěru. Toto řešení umožňuje při standardní délce hlavně podstatně zkrátit zbraň, nebo při zachování stejné délky zbraně prodloužit hlaveň. Výhodou této konstrukce je kompaktnost a větší přesnost. Princip automatické činnosti je založen na odběru plynů z vývrtu hlavně. Závěr se uzamyká rotací závorníku. Puška je vyrobena ze svařovaných výlisků, na předpažbí, pažbičku a lícnici byl použit nárazuodolný plast. Zbraň je osazena optickým zaměřovačem L9A1 SUSAT s 4 násobným zvětšením. Na ustí hlavně je tlumič plamene na který lze připevnit bodák. Na předbažbí je možné upevnit jednoranný 40mm granátomet.
 

Lehký kulomet L86A1

L86A1LSW (Light support weapon=lehká podpůrná zbraň) vychází z konstrukce útočné pušky L85A1. Od té se odlišuje delší a těžší hlavní, která zbrani umožňuje dlouhé dávky a prodlužuje účinný dostřel. Další odlišností je střelba z otevřeného závěru, což napomáhá lepšímu chlazení hlavně a nábojové komory. LSW je vybaven dvojnožkou a pro lepší ovladatelnost i pomocnou rukojetí pod pažbou. L86A1 nahradil v roli podpůrné zbraně pěšího družstva univerzální kulomet L7A2 GPMP, který se nyní používá na úrovni čety a roty.
POROVNÁNÍ:             L85A1                          L86A1
                                 
RÁŽE:                          5,56 MM                                    5,56 MM
DÉLKA:                          785 MM                                     900 MM
HMOTNOST:                   4,5 KG                                       5,4 KG
KAPACITA ZÁSOBNÍKU:         30                                           30
ÚČINNÝ DOSTŘEL:            400 M                                      500 M
REŽIM STŘELBY:         JEDNOTLIVÉ/DÁVKY               JEDNOTLIVÉ/DÁVKY
 

Univerzální kulomet L7A1

L7A2 GPMG (General Purpose Machine Gun = univerzální kulomet) je britská modifikace belgického FN MAG, který je jedním z nejrozšířenějších kulometů. Jeho odolnost a spolehlivost ocenilo více jak 75 armád a některé země, včetně Velké Británie, ho i licenčně vyrábějí. V britské armádě tento kulomet přezdívaný "Gimpy" slouží od 60. let, a svoje kvality prokázal v extrémních podmínkách Falklandských ostrovů nebo v Perském zálivu. S nástupem lehkého kulometu L86A1 opustil roli podpůrné zbraně pěšího družstva a zůstává tak na stupni čety a roty.
Zbraň funguje na principu odběru plynů z hlavně, odtud MAG (mitrailleuse gaz = plynový kulomet). Závěr se uzamyká vykývnutím závorníku. Pouzdro závěru je vyrobené z ocelových výlisků, na pistolovou pažbičku a pažbu se používalo dřevo, později nárazuodolný plast. Kulomet je zásobován z rozpadávajícího se článkového pásu o 50 nábojích, které lze libovolně spojovat. Pro potřeby dlouhotrvající střelby lze hlaveň rychle uvolnit otočením nosné rukojeti o 90° a vyměnit za náhradní. K nastavení kadence střelby slouží regulátor tlaku plynů. Standardní mířidla je možné doplnit zaměřovačem pro nepřímou střelbu nebo přístrojem nočního vidění. Na úrovni družstva je GPMG vybaven dvojnožkou, na stupni čety a roty je osazen na trojnožce pro lepší stabilitu při déletrvající střelbě.
 

Samonabíjecí puška L1A1

L1A1 je britskou variantou legendární belgické FN FAL, jenž sloužila a ještě slouží v mnoha armádách na celém světě (udává se až devadesát zemí). Puška někdy také označovaná jako L1A1 SLR (self-loading rifle = samonabíjecí puška) byla ve výzbroji od padesátých let. Zúčastnila se bojů v Malajsii, Ománu, na Falklandech a v Perském zálivu. V těchto rozdílných klimatických podmínkách naplno vynikla její spolehlivost a odolnost. Od poloviny let osmdesátých byla nahrazována útočnou puškou SA80 (zbraň pro osmdesátá léta). Přezbrojování probíhalo pomalu pro různé nedostatky nové zbraně. V současnosti je L1A1 u druhosledových útvarů. Zbraň pracuje na principu odběru prachových plynů z vývrtu hlavně. Závěr se uzamyká vykývnutím závorníku. Pažba se blíží k ose hlavně což přispívá k snížení zpětného rázu a k zvýšení přesnosti. Poblíž těžiště zbraně se nachází rukojeť sloužící k pohodlnému přenášení zbraně. Na hlavni je tlumič plamene a do spec. zámku se upevňuje bodák nožového typu. Pušku lze osadit lehkou dvojnožkou. Hledí je dioptrické, stavitelné. Při použití spec. krytu závěru je možné použít různé typy zaměřovačů.
Ráže: 7,62 mm
délka: 1143 mm
hmotnost: 4,3 kg
kapacita zásobníku: 20 nábojů
účinný dostřel: 600 m
režim střelby: jednotlivé výstřely   

                                                                                                             
                                                                      Pavel Kurka,WWW.MILITARY.CZ
BRITISH ROYAL MARINES
a) Základní informace
Royal Marines jsou jednotkami lehké pěchoty královského námořnictva. Jsou to obojživelné jednotky se specializací na boje v arktických a horských podmínkách. Jednotky jsou hlavní součástí britských sil při urgentním nasazení. Vojsko je trénováno k okamžitému výsadku ve všech typech terénu v případě potřeby.
b) Poslání RM
Royal Marines slouží jako podpora britské armády schopná operovat v každém prostředí kdekoli na světě. V případě potřeby jednají jednotky bleskurychle. Jsou uzpůsobeny těžko přístupným podmínkám a schopny v nich manévrovat. Slouží také jako výzkumný oddíl NATO pro vysoké nadmořské výšky a arktické podnebí.
c) Organizace
40. RMC sídlí v kasárnách Nortan Maron poblíž Tauntonu v jižní Anglii (město má asi 50 000 obyvatel)
42. RMC je situováno v kasárnách Bickleigh u města Plymouth (250 000 ob.) rovněž v jižní Anglii
45. RMC má sídlo v kasárnách Condor na východním pobřeží Skotska
Další jednotky spadající pod RM:
Fleet Protection Group Royal Marines - chrání nukleární zbraně Spojeného království, základna u Glasgow
Commando Logistic Regimentposkytuje bojovým komandům dopravní servis, sídlí v jižní Anglii
UK Landing Force Command Support Group - poskytuje bojovým komandům dopravní servis, sídlí v jižní Anglii   
Special Boat Service (SBS) – speciální jednotka pobřežního průzkumu
Commando training centre – rekrutování nových mariňáků, trénink Royal Marines.
*Všechna tři komanda a Commando Logistic Regiment spadají do 3 Commando Brigade Royal Marines. Z jejího sídla v kasárnách Stonehouse jsou jednotky řízeny a 3 Brigade má i své vlastní síly k podpoře bojových komand. 3 Brigade také řídí královské dělostřelectvo a strojaře.
Struktura Komanda: Hlavní velitelství, Taktické velitelství, Průzkumná skupina (obsahuje sekci sniperů), Minometná skupina, Anti-tankový oddíl, Skupina s lehkými kulomety, Dopravní rota, 2 skupiny pro blízký boj, Skupina s těžkými kulomety.. Minimální počet vojáků v jedné skupině je 4.
 
d) Výcvik: Před základním výcvikem musí adept na Royal Marines podstoupit třítýdenní PRMC (POTENTIONAL ROYAL MARINES COURSE), kde podstoupí kromě fyzické zátěže také psychotesty a testy IQ. Pokud postoupí do základního výcviku, vojáci podstoupí nejdelší možný tréninkový režim, tj. 32 týdnů ostrého výcviku. Jedná se o nejdelší dobu výcviku jednotek lehké pěchoty na celém světě. Cvičení probíhají v tréninkovém centru Royal Marines na jihu Velké Británie. Jako jediná část britské armády jsou společně cvičeni velitelé s vojskem za stejných podmínek. Většina výcviku se odehrává na hrbolatém terénu v Dartmooru a Woodburry, podstatnou součástí je nácvik zaujmutí pozic během noci. Důstojníci jsou rovněž vybíráni podle nadstandartních výsledků ve výcviku (předpokládá se lepší výkonost než u zbytku mužstva). Z toho důvodu podstupují důstojníci delší výcvik, zatímco zbytek mužstva přejde k tréninku se zbraní. První týdny výcviku stráví vojsko na střelnicích a cvičných bitevních polích, kde si osvojují základní dovednosti, které budou později užitečné. Vojáci podstoupí hodiny posilování ve všech tělních partiích. Posilování je nutné k zvedání těžších břemen a nošení desítek kil vybavení a výzbroje. Nezbytnou součástí je i nácvik plavání, bojových umění, slaňování a šplhání po laně. Většina těchto cvičení je prováděna s 15 kilogramy vybavení na zádech. Vojáci musí být všestranně vycvičeni k boji a osvojit si všechny dovednosti, které by se mohly na bitevním poli hodit.
 
Vrcholem výcviku je část známa jako the Commando Course. Podstoupili ji všichni členové Royal Marines Commandos. Klíčové aspekty jsou práce s lanem, šplhání, obojživelné operace, střežení a běh.
                      Co tedy musí zvládnout příslušník RM?
-  Uběhnout 9 mil (14,5 km) za 90 minut - km = 6 minut

-   Vytrvalostní překážkový běh   -   (9.65km) přes drsný terén v tréninkovém centru Woodburry s tunely, trubkami, brodícími jezírky a podvodními kanály zakončený 6-kilometrovým během zpět do centrály. Vytrvalostní test je následován střelbou na terč, kde musí uchazeč trefit 6 z 10 terčů velkých jako fík (bezprostředně po zátěži). Celý vytrvalostní běh + střelba musí trvat max. 73minut a důstojníkům dokonce 71 minut!

- The Tarzan Assault Course – test vzdušné sebedůvěry, test obsahuje i  obrovskou skluzavku nebo lezení na laně po vertikální zdi a musí být dokončen za 13 minut (důstojníci RM za 12 minut)
- 48 kilometrový pochod výcvikovým centrem Dartmoor v plné výzbroji a navíc s doplňkovou záchrannou výstrojí a za vlastní orientace v terénu (kompas). Pochod musí voják RM zvládnout za 8 hodin, důstojník za 7 hodin. Den po pochodu je možnost opravy.
Pokud jste si dosud říkali, že limity nejsou zase až tak přísné, dalším kritériem je zvládnutí všech zmíněných disciplín s více jak 15 kilogramy na zádech. Po složení těchto závěrečných zkoušek se vojáci připojí ke svým útvarům ze 3 Brigade (40., 42. nebo 45. Royal Marines Commando)

                                                                                                            Z Wikipedia přeložil Pte. Thorpe

                                                                                                                           
CO AIRSOFT DAL A ZASE VZAL?

!!! TENTO ČLÁNEK JE NEAKTUÁLNÍ A NEODPOVÍDÁ SOUČASNÉ SITUACI ANI SOUČASNÝM CÍLŮM A NÁZORŮM JEDNOTKY...!!!

Co mi dává airsoft? je to jak řikají snad všichni rodiče airsofťákům, že AS je jen žrout peněz, času a nevhodná zábava? Nebo je v tom něco víc, něco, do čeho oko nezasvěceného nepohlédne?
Airsoft pro mě znamená mnohem víc, než je pouhé střílení s kuličkovkama, běhání po lese a hraní si na vojáky. Airsoft se pro mě stal smyslem života. Vkradl se do mého života tak rychle, že jsem si ani nestačil všimnout, že mě naprsosto pohltil. Začalo to tím, když jsem na skautském táboře poslouchal povídačky mého kamaráda, dnes člena týmu. Vše co jsem věděl o kuličkovkách bylo to ,že se prodávají na tržnicích. Nikdy jsem nepotkal žádného pořádného airsofťáka, nikdy sem neměl možnost vidět co to vlastně je ten "pravý" airsoft. Jako bych žil za nějakou vysokou zdí, jako bych nevnímal nic, co se děje kolem mě. Dnes jsem rád, že jsem mu uvěřil a nechal se zlákat, abych si šel zastřílet. Moje první " pravá" zbraň byl vz.61 Škorpion od Tokyo Marui. Koupil jsem ho v domnění, že je rok starý za 700Kč. Dodnes tomu klukovi dlužím 200Kč. Čas běžel, já si rozšiřoval obzory, koupil manuálního Kalacha, pak AEG. Pak přišel military airsoft. Airsoft se pro mě stal nutností. Došlo to tak daleko, až jsem se začal omlouvat z fotbalových zápasů, abych mohl jít v sobotu střílet. Airsoft se také změnil z finanční stránky. Dříve jsem počítal každou kuličku, dnes není nic zvláštního vystřílet za akci 2000 kuliček. Už jen pomyšlení na Airsoft se pro mě stalo chvilkou odreagování a klidu. Moje školní sešity se zaplnily nápisy Airsoft, Tokyo Marui atd. Začal jsem žít pro soboty.Pro chvíle strávené s lidmi, se kterými si rozumím, se kterými si mám co říct. Sobota se pro mě stala posvátným dnem. Dnem, při kterém zapomenu na všechny všední věci. Začal jsem být čím dál více závislý na adrenalinu, který mi airsoft dává.
Nebýt airsoftu, mohl bych si koupit cokoli, po čem ostatní tak touží. Motorku, skejta, nebo cokoli jinýho. Mohl bych se denně opíjet v hospodách jako hodně kluků okolo mě. Vybral jsem si však cestu placení kuliček, oprav a upgradů zbraní, vojenské výbavy a všeho okolo Airsoftu. Vzal mi možnost koupit si hamburgra kdykoli chci, protože musím myslet na to, abych měl na kuličky.
Problémů s mámou jsem měl kvůli AS mnoho a mnoho, všechno se však nějak vždycky vyřešilo. Airsoft mi zabírá, ale zároveň i vyplňuje můj volný čas. Hodiny a hodiny brouzdání po airsoftshopech, armyshopech a podobných obchodech se staly rutinou. Nikdo, kdo AS nehraje, nemůže pochopit moje myšlení, když celé dny sleduju zbraně. Airsoft mi vzal moje myšlení na jiné věci. Všechno sem si začal spojovat s airsoftem, o ničem jiném nemluvím než jen o AS, AS a zase AS. Když koukám na film, moje oči vzplanou, když se akční hrdina objeví s M4A1 v ruce, naopak jsem z filmu znechucený když dává dávky dlouhé, že by potřeboval 5 zásobníků.
Airsoft není hra, airsoft je životní styl, airsoft nestačí hrát, musíte jím žít.
Airsoft je pro mě velikou finanční a časovou zátěží, ale čas strávený ve společnosti airsoftových nadšesnů za to všechno stojí. Tu radost z boje, odreagování se a častý pobyt v přírodě je to nejlepší, co mě mohlo potkat. Ať si každý řiká co chce, hrát airsoft není projev dětskosti, ale skvělý způsob zábavy.                                                                                             
                                                                                                         Cpl. Jim Heritage
!!! TENTO ČLÁNEK JE ZASTARALÝ A NEODPOVÍDÁ SOUČASNÉ SITUACI ANI SOUČASNÝM CÍLŮM A NÁZORŮM JEDNOTKY...!!!                                                                                                                                            
 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek